Harmonické stravování

Správně se stravovat je opravdu umění. Není v tom však zase až tak moc složitého, jde jen o to uvědomit si, co našemu tělu prospívá a co mu škodí a změnit tak svoje zakořeněné návyky. To bývá nejtěžší, neboť člověk je od přírody pohodlný a hledá vždy tisíce důvodů k tomu, aby si ospravedlnil svoje prohřešky. V opačném případě je mu však odměnou nezapomenutelný pocit svěžesti, síly a radosti z kvalitního života v důsledku tělesného a duševního zdraví. Každé jídlo působí totiž jako lék a kdo nezmění svůj způsob stravování, tak mu léky (jak bylinné, tak chemické) nejsou nic platné. "Ze třech desetin léčí lék, ze sedmi desetin správná životospráva" praví jedno čínské přísloví. Tak velkou váhu přikládá čínská medicína tomu, co projde dovnitř našimi ústy.

Z kvalitní potravy se pak vyrábí i kvalitní "palivo" (energie a krev), které je nutné pro zdravý chod organismu. Naopak, nekvalitní strava zavdává příčinu mnoha nemocem, o kterých bychom se původně ani ve skrytu duše nedomnívali, že mohou být způsobeny stravou. Výčet těchto nemocí by mohl být nekonečný.

Kvalitní strava není to, co nám chutná, ale to, po čem se cítíme dobře. Platí zásada, že dobré jídlo (vhodné pro náš organismus) je takové, po kterém se cítíme lépe než před ním! Již z tohoto vyplývá, že pokud je člověk po jídle unaven, ospalý, nafouknutý a s pocitem tíhy v břiše, tak toto jídlo nebylo pro něho to pravé ořechové či že jeho zažívací trakt není v pořádku. Za trávení totiž odpovídá (dle čínské medicíny) hlavně dráha žaludku a sleziny. Dráha sleziny je vůbec nejdůležitější v produkci životodárné energie QI a krve, které pak rozesílá do všech ostatních orgánů a okrsků našeho těla a zároveň přebytky této potravní esence ukládá do rezervy na horší časy a to do dráhy ledvin.

Naopak, v případě oslabené dráhy sleziny (kupř. v důsledku nevhodné stravy) jsou na pomoc trávení povoláni (jako blaničtí rytíři) rezervy z dráhy ledvin a celkový energetický potenciál organismu tak postupně klesá a úměrně tomu i kvalita života. K tomu, aby dráha sleziny mohla úspěšně plnit svoji funkci, potřebuje tzv. vnitřní sucho, tzn. že jídla, která přinášejí tzv. vlhko do organismu (uvedeny dále), oslabují trávení. Tyto jídla totiž způsobují bažinatý terén, ve kterém se správná funkce dráhy sleziny doslova "utopí". V tomto terénu se pak daří i různým mikrobům, virům a plísním a začarovaný kruh jest dokonán.

Jídla, která nejvíce zatěžují dráhu sleziny, neboť přinášejí nadměrné vlhko, chlad a horko do organismu, jsou tato:

  • veškerá jídla z bílého cukru a z bílé mouky (tj. sladkosti, cukrovinky, čokolády, bílý chléba bílé pečivo, vaječné těstoviny)
  • veškeré výrobky z kravského mléka (mléko, šlehačka, sýry, jogurty, tvaroh, podmáslí, máslo...)
  • veškerá pečená, smažená, grilovaná a fritovaná jídla (masa, sýry, hranolky, steaky...)
  • veškerá syrová zelenina a ovoce
  • veškeré chladné a sladké nápoje, zmrzlina

Neznamená to však naprostý zákaz jídel z této skupiny, pouze jejich omezení v rozumné míře tak, aby se člověk cítil spokojený a tedy i zdravý.

Jídla, která posilují dráhu sleziny, neboť vyživují energii a krev a vylučují nadměrné vlhko, horko a chlad z organismu, jsou tato:

  • veškeré obiloviny (jáhly, pohanka, celozrnná rýže, pšenice, oves, kroupy…)
  • veškeré luštěniny (čočka, hrách, fazole, sója...)
  • koření (skořice, zázvor, koriandr, lékořice)
  • veškerá vařená, dušená a napařovaná jídla (maso - hlavně bílé, ryby, drůbež, zelenina - hlavně mrkev a dýně, nejlépe oranžová Hokaido)
  • polévky z drůbeže (obzvláště ze slepice, perličky, krůty...)
  • tykvová zelenina (cuketa, dýně...)
  • veškerá jídla neutrální, nevýrazné chuti

Zdá se vám to nemožné se takto zdravě v Čechách stravovat? Stačí navštívit nejbližší prodejnu zdravé výživy či vegetariánskou restauraci a vaše srdce jistě zaplesá nad nabídkou biopotravin, o nichž jste dříve neměli ani ponětí. Znovu zdůrazňuji, že jde jen o to více se o tuto problematiku zajímat a nenechat se odradit či znechutit tzv. českými jedlíky ze svého okolí.

Koneckonců toto jsou jen všeobecná doporučení, nejedná se o žádnou univerzální a jedině správnou dietu, vždy je vše individuální - co vyhovuje jednomu, nemusí též vyhovovat druhému. Každý si musí vysledovat svůj jídelníček sám a naučit se vycítit jakýmsi šestým smyslem, co mu prospívá a co ne. K tomu slouží i tato doporučení, která jsou vysledována čínskými lékaři po tisíciletí. Číňané si nepřejí žádnou askezi, nic nezakazují ani neupřednostňují, jen doporučují tak, aby vše bylo ku prospěchu člověka. Proto i jejich zákonitosti jsou zcela logické, kupř. v zimě by se mělo jíst více masa, které zahřívá organismus, naopak v létě zase více ovoce a zeleniny, které organismus ochlazuje apod.