Citát: Dělej nejdříve to, co je nutné, potom to co je možné, a nakonec stihneš i to co je nemožné.

Jaro

Jaro (zastarale Vesna) je jedno ze čtyř ročních období. V mírném pásu se vyznačuje začátkem vegetativní aktivity rostlin a zvýšením aktivity živočichů. Prodlužují se dny, otepluje se.

Možnosti detoxikací:
 • Březen - mačingova očista
 • Duben – jaterní očista
 • Květen – Povzbuzení zlučníku – do ½ l vody 1 lžíce kořene pampelišky, 1 lžíce fenyklu, 7 minut vařit – pít hlavně po mastnějším jídle.
 • Okruh DŘEVA: Játra, žlučník

  Je to energie Dřeva neboli Větru, Růstu, Rození, Rašení, Dětství. Patří k ní zelená barva a kyselá chuť. Úkolem jater v organizmu je příjem a zpracování energie a játra podle TCM také řídí svalové napětí a zrak.

  Příklad potravin typických pro element dřevo:

  Obiloviny: pšenice, špalda

  Zelenina a ovoce: pickles (nakládaná zelenia), klíčky, čerstvé bylinky, saláty, ovoce kyselejší chuti (jablka, višně)

  Živočišné bílkoviny: zakysané mléčné produkty

  Ostatní: šípkový, meduňkový nebo slézový čaj

Detoxikace

Játra jsou důležitým orgánem pro detoxikaci organismu. Je dobré, aby jaterní čistící kůře předcházela střevní čistící kůra. Jakékoliv toxiny, které zhoršují činnost jater mají dopad na celkové zdraví. Játra mají i trávicí funkci. Produkují okolo 1 – 1,5 litru žluči za den. Žluč je složitý roztok, který obsahuje hlavně žlučové kyseliny a cholesterol. Pokud se žluč příliš zahustí, vznikají blátivé zátky až kaménky různého složení. Tyto nánosy zabraňují nejen kvalitnímu trávení, ale i detoxikační funkci jater. Uvnitř se mohou skrývat různé mikroorganismy, např. salmonely, staphylokoky, streptokoky apod. Tyto nánosy také zabraňují správnému metabolismu cholesterolu. Z toho vyplývá, že pro zdravou funkci organismu je třeba jaterní žlučovody čistit. Před jaterní očistou se doporučuje absolvovat střevní očistu hydro-colonem nebo klystýry a ledvinovou očistu pomocí léčivých bylin. Při jaterní očistě uvidíte, jak se tělo zbavuje mazlavé cholesterolové hmoty, různých kaménků i střevních koprolitů. Jaterní očistu je vhodné na počátku opakovat 6× po 2 – 6 týdnech. Efekt nastává obvykle až po 3. očistě, protože každá očista odstraní jen část nánosů ze žlučovodů a žlučníku.

Očista podle Antonie Mačingové

Pomoci svému tělu správně fungovat a vyrovnat se s nemocí můžete i správně zvolenou stravou. Slovenská expertka na zdravou výživu sestavila kompletní 28denní detoxikační plán, jehož cílem je tělo očistit a zbavit škodlivin, které se v něm nashromáždily. Základem je odstranit překyselení organismu, čímž dosáhnete harmonizace vnitřního prostředí. Díky očištění těla se můžete zbavit i dalších neduhů, které způsobily usazené jedy v těle – např. únavy, bolestí hlavy, alergií apod.