Lymfatická masáž

Lymfologie je jemná hmatová technika ovlivňující lymfatický systém. Lymfatické masáže uvolňují lymfatické, aktivují pohyb lymfy. Lymfatická síť tvoří významnou součást imunitního systému. Odpovídá za sběr a odplavování odpadních toxických látek z tělesných tkání. V lidském těle se nacházejí 4 hlavní lymfatická centra, kterými jsou podpažní a tříselné mízní - lymfatické uzliny. Síť lymfatických cév začíná drobnými vlásečnicemi na periferních částech těla, postupně se rozšiřuje a přechází k uzlinám. Lymfatický systém je povrchní a hluboký. Zhruba 80% cév a uzlin na nohách a pažích je v kůži a podkožních tkáních. Bohatá lymfatická síť pokrývá trávicí trakt. Lymfatické cévy ústí do žilního systému.

Lymfatický systém a krevní oběh, jsou dva oběhové systémy, které existují vedle sebe.Na rozdíl od krevního systému nemá lymfatický systém svůj pohon.

Tekutina - lymfa - se pohybuje v lymfatických cévách a kapilárách pomocí stahování kosterních svalů.

Lymfatické cévy jsou ve většině orgánu těla a slouží k odvodu škodlivin. Lymfa se filtruje v lymfatických uzlinách, kde probíhá řada imunitních reakcí, tvorba protilátek a likvidace choroboplodných zárodků, toxinů a mrtvých bakterii.

Lymfologii cíleně dosáhneme :

 • zrychlení toku lymfy v organizmu a tím odvod škodlivých látek z těla – pomoc při akné
 • vyprazdňování tukových buněk – co má za následek snižování hmotnosti , odstraňování celulity a zlepšení kvality kůže
 • zmenšení otoků, úlevu při dlouhém stání
 • preventivní ošetření u osob vystavených stresu
 • psychickou úlevu u zaměstnanců v obchodě, dopravě apod.
 • regeneraci po fyzické zátěži, turistice, sportu
 • zlepšení stavu pokožky, dekoltu a obličeje
 • k prevenci vrásek
 • zvýšení imunity
 • uvolnění a relaxaci organizmu
 • vyboulená boční stehna

Musíme ovšem také zmínit kontraindikace

Úplná kontraindikace je u onkologicky nemocných pacientů!! Lymfatická masáž není vhodná pro osoby s implantáty, těžší srdeční vadou, velmi vysokým krevním tlakem, nedostatečné činnosti srdeční. Dále srdeční edémy, akutní horečnaté a bakteriální infekce, těhotenství, otoky způsobené nedostatečnou činností ledvin nebo jater, akutní žilní cévy onemocnění.

Po lymfologii může nastat reakce organizmu v podobě

 • únavy nebo naopak aktivity
 • pocitu sucha v ústech
 • bolestech hlavy
 • častého močení
 • při problémech s akné je třeba počítat se zhoršením stavu pokožky

K nastartování lymfatického systému je dobré absolvovat kúru v rozsahu 8 – 10 hodin v průběhu 3 týdnů.

Pak udržovat režim buď jednou měsíčně po 2 hodiny, nebo 3 týdenní kúru opakovat za půl roku.

Stres, nedostatek pohybu, jednostranná zátěž, ochablost svalů a podkožních tkání, poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí atd. jsou nejčastější příčinou nedostatečného odvádění lymfy a hromadění škodlivých látek - toxinů - ve tkáních a kloubech. Častými projevy jsou pocity únavy, těžké nohy, otoky, celulita, oslabení imunitního systému. Právě tyto příznaky odstraňuje lymfodrenáž.

Hlavní funkcí lymfatického systému je vstřebávání přebytečné tekutiny a její návrat do krevního řečiště, vázání tuků a účast na fungování imunitního systému. Uzliny zachycují nečistoty proudící lymfou a vylučují je z organismu. Lymfa tedy odvádí z těla všechny toxické látky, které naše tělo přijímá.

Nejžádanější jsou lymfatické masáže dolních končetin a hýždí. Kromě příznaků celulity umí odstranit otoky, pocit těžkých nohou, ulevit od svalové bolesti atd. Je však dobré masáž spojit s pravidelným pohybem např. jízdou na kole, plaváním nebo s delšími procházkami. Oblíbené jsou i lymfatické masáže k odstranění otoků v obličejové části, otoků očních víček, k redukci "váčků" pod očima a "druhé brady". Využít je lze i při léčbě akné či v boji proti vráskám. Při potížích s častými migrénami a bolestmi hlavy, otoky rukou a prstů, bolestmi svalů je možno využít lymfatickou masáž také.

Celulita, tzv. pomerančová kůže, trápí většinu žen. Pomerančová kůže byla známa již v antice, ale její výskyt roste geometrickou řadou a je v současnosti pozorován i v zemích, kde ji dříve vůbec neznali. Není jen problémem silnějších žen, ale také těch štíhlých, a nevyhýbá se ani mužům a chlapcům. Její hlavní příčinou je zanášení těla toxiny a škodlivými látkami a nedostatečná funkce lymfatického systému, který je hlavně odpovědný za odvod škodlivin z tkání. Často je na vině špatná životospráva a nedostatek pohybu. Lymfatický tok se tak zpomalí. Proto je při léčbě celulity důležité především aktivovat lymfu, aby rychleji proudila a odváděla z těla toxické látky. Starým známým doporučením je tedy více se hýbat, upravit stravu, dbát na svůj pitný režim (2 - 3 litry tekutin denně) a naordinovat si lymfatické masáže.

Napomáhá k celkové detoxikaci organizmu, zlepšení metabolizmu, zlepšení fyzické kondice až o 15%, je i určitou prevencí proti nádorovým onemocněním.

Manuální lymfodrenáž provádí terapeut většinou na suchou pokožku, dochází tak k většímu tření a účinek se prohlubuje. Dochází ke změně tlaku na kapilární stěnu a zlepšení vyměny látek mezi krví a tkáněmi. Probíhá obvykle v těchto fázích:

 1. Lymfatická drenáž krku zepředu (otevření lymfatického systému)
 2. Lymfatická drenáž krku zezadu
 3. Lymfatická drenáž obličeje
 4. Lymfatická drenáž horních končetin - paží
 5. Lymfatická drenáž zad
 6. Lymfatická drenáž beder
 7. Lymfatická drenáž dolních končetin zepředu
 8. Lymfatická drenáž dolních končetin zezadu

Lymfodrenáže jsou časově relativně náročné, je třeba počítat s cca 40 - 60 min. na jednu masáž.