Mýtus číslo 2: Omezit odpad znamená zachránit mořské koníky a zelvy

Když vidím obrázky želv, mořských koníků a jiných živočichů, které trápí plastové znečištění oceánu, je mi jich líto. Ale není to nic, co by mě přinutilo, abych třídila odpadky. Pro mě je mnohem důležitější, co se děje tady u nás.

Motivace a důvod proč snižovat množství odpadu a proč přemýšlet nad tím, co používáme a kde to končí, když to nepotřebujeme, jsem našla mnohem blíž než v oceánech. Viděla jsem čápy, kteří si staví hnízda z plastových sáčku, kačeny a labutě, které plují mezi hordami plastových lahví, neviditelné skládky, které jsou u každého většího města schované pod krásně udržovaným trávníkem. Bohužel nikdy nevíme, kdy právě tady bouchne ta časovaná bomba – kdy vyleze na povrch to, co se snažíme schovat v zemi.

Nedávno se to stalo v Rožnově, kdy se po sesuvu půdy objevila černá skládka z bývalé Tesly. Tohle všechno budeme muset v budoucnu řešit. Těch skládek, které jsou schované je takové množství, že si mnozí z nás na ně ani nepamatuji.

Nezachraňujte želvy a mořské koníky, zachraňuje sebe. Neotravujte si vodu, půdu a vzduch. Zamyslete se nad tím, zda můžete udělat něco sami pro sebe.

Rubriky: Nezařazené | Napsat komentář

Mýtus číslo 1: Život bez odpadu = návrat do jeskyně

pMáte pocit, že je celý vás život špatně, protože nemáte v kabelce platenou tašku na nákup? Dozvěděli jste se, že vaše děti mají ekzém, protože používáte aviváž? Kazí vám náladu kamarádka, která vám zakazuje brčko do vašeho oblíbeného míchaného nápoje?/ppVykašlete se na to. Žijte tak, aby se vám žilo dobře. Život s omezováním odpadu není návrat do jeskyně. Užívejte si to, co nám přinesla moderní doba./ppAno, je čas zamyslet se nad tím, co můžete udělat jinak. Ale ne na úkor radosti ze života./ppPokud vás baví nakupovat bez obalu – udělejte to./ppPokud máte nejbližší bezobal 50 km, tak co je ekologického na tom, že tam pojedete autem? Udělejte to jinak – nakupte ve vaší oblíbené prodejně třeba ve větším balení nebo si vezměte své sáčky na rohlíky. A pokud nechcete koupit vánočku zabalenou v plastu, tak si ji upečte./ppHledejte možnosti, které vás v životě nebudou omezovat. Udělejte to tak, aby vás to bavilo./ppJá například nechávám strouhat mýdlo na praní svou nejstarší dceru./pullimá pocit, že pomáhá/liplibaví ji to/librlipotom spolu spočítáme, kolik má dát ostatních přísad a tím splníme úkol do matematiky/libr/ulbrMladší holčičky se zase baví tím, že míchají voňavé bomby do záchodu.brulbrlinachystám jen suroviny oni si to ve velkých mísách zamíchají a netlačí do formiček/librlipotom s radostí chodí uklízet koupelnu, protože vědí, že nám to v záchodě šumí a že to krásně voní/libr/ulbrUrčitě vymyslíte spoustu věcí, které vás budou bavit.brulbrlimůžete zkusit připravit nějaké jídlo s dětmi. Něco, co běžně kupujete v obchodě. Najděte jeho alternativu, kterou uděláte s minimem odpadu./libr/ulbrulbrliNehledejte extrém, dělejte malé kroky. Například přípravek na nádobí nemusíte hned nahradit octem. Zkuste ekologičtější variantu Jaru/libr/ul/pNa prani nemusíte hned strouhat mýdlo. Existují mýdlové gely a alternativy k avivazim (dokonce krásně voňavé)brulbrliNedaří se vám třídit bioodpad? Můžete zkusit vermikompostér nebo něco na způsob afrického záhonu, kde se kompost dává doprostřed záhonu a kolem něho se pěstuje. Jmenuje se Berdik a jde použít i třeba na balkoně nebo na terase. Žížalky zpracovávají biologický odpad z kuchyně a vy kolem toho pěstujete bylinky, ředkvičky nebo jahody pro děti./librliNechce se rodina zapojovat do vašich omezovacich aktivit? Nenuťte je. Po čase se zapojí sami./libr/ul/ul

Rubriky: Nezařazené | Napsat komentář

TEST: Daří se vám snížit produkci odpadu?

Filozofie snižování odpadu stojí na 5 základních pravidlech. Znáte je? Otestujte se!

Celý příspěvek

Napsat komentář

Jak jsem se znovu zamilovala do chleba

Jak vnímáte chleba vy? Přesvědčily vás štvavé články o tom, jak je lepek nebezpečný pro vaše zdraví, abyste vyřadili pečivo z jídelníčku? Vyměnili jste voňavý bochanek za nevzhlednou bezlepkovou placku? Smířili jste se s chlebem, který je běžně dostupný v obchodech?

Celý příspěvek

Rubriky: výroba | Štítky: , , , | Napsat komentář