Ideální jídelníček

by měl (dle zásad čínské medicíny) vypadat následovně:

Ráno: je nejdůležitějším pro dráhu sleziny a tedy i pro jídlo. VŽDY by měl člověk snídat a to pokud možno ve stejnou hodinu, ne ve spěchu a měl by si udělat na jídlo čas. Po ránu se doporučuje vždy teplé jídlo, nejvhodnější je jahelná kaše (nebo vařené obilné vločky či polenta) se skořicí a dušeným ovocem (nebo rozinkami či kompotem), event. se zeleninou, čerstvými bylinkami a houbami, uvařená ve vodě a předtím 3x spařená vodou (200g jáhel), která dokonale zasytí, je dietní a navíc perfektně posílí slezinu a vysuší nahromaděné vlhko v organismu. Člověk se pak cítí lehký, plný elánu a s radostí vyráží do nového dne vstříc novým zážitkům. Během několika dní se vytrácí nutkavá chuť na sladké a po několika týdnech zmizí i nadváha! K zapití je vhodná meltová káva či žitovka. Pro milovníky masa je možno posnídat i polévku z drůbeže, doplněnou zeleninou nebo jáhly s přikusováním knackebrotu bez kvasnic (Wasa) či tzv. pěnového chleba.

Poledne: po syté snídani až tak velký hlad v poledne již není a proto je možno zvolit kupř. jen lehký zeleninový sendvič či zeleninové rizoto z celozrnné rýže či dušené maso se zeleninou a mrkví

Večer: pokud možno opět v pravidelnou dobu (nejlépe kolem 18.00 hod.) se doporučují kupř. celozrnné bezvaječné nudle se zeleninou a houbami či tofu. Kolem 20.00 hod je možno si dopřát trochu přirozeně sladkého na dobrou klidnou noc jako jsou kupř. sušené nesířené rozinky, meruňky, fíky, kokosové plátky apod.

Po celý den je vhodné popíjet (dle žízně) slabý zelený čaj LUNG JING (Dračí studna), který vylučuje škodlivé zplodiny z organismu, čímž snižuje překyselení organismu. Toto překyselení je produktem špatného trávení či nekvalitní stravy (jednostranné, zatěžující, nadměrné - sladkosti, bílé pečivo, mléčné výrobky, uzeniny, konzervy, grilovaná, smažená a pečená masa apod.) a vytváří veškeré předpoklady ke vzniku již zmíněného bažinatého podhoubí, které působí přímo destruktivně na veškerý organismus a je příčinou celé řady nemocí (zánětů, nádorů, chronických a opakovaných nemocí atd.). V případě těchto trávicích a zažívacích potíží (včetně obezity) je zapotřebí změnit svoji životosprávu dle výše uvedeného jídelníčku. Pokud se problémy upraví, je vhodné i nadále se stravovat dle zásad správné výživy, kupř. metodou dělené stravy. (Více v knize U. Summové: Velká kuchařka dělené stravy - nakl. Euromédia).

Strava by měla být střídmá, pestrá a pravidelná. Měli bychom jíst tak dobře, aby se nám i dobře žilo. Jídlo by mělo být vždy požitkem, prožitkem a přinášet radost. Nechť na to nikdy při svých gurmánských výletech a spanilých jízdách po jídelních lístcích nezapomínejte!

Vysvětlení k tabulce VÝŽIVA PODLE 5 ELEMENTŮ:

V prvé řadě strava musí býti chutná, zdravá a stravitelná !

Horké potraviny chrání před chladem, proto by se měly užívat převážně v zimě. Teplé potraviny zvyšují aktivitu, nejlépe zeleninové polévky či dlouho vařené vývary z masa.

Neutrální potraviny dodávají energii ČCHI, hlavně obiloviny a luštěniny. Osvěžující potraviny napomáhají tvorbě krve, hlavně zelenina a ovoce. Studené potraviny chrání před horkem, proto by se měly užívat převážně v létě.

V oblasti, v níž člověk žije, rostou přesně ty potraviny, které v danou roční dobu člověk potřebuje!

DŘEVO potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně na jaře.

OHEŇ potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně v létě.

ZEMĚ potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně v pozdním létě a v mezidobích tzv. DOJO (viz tabulkový roční cyklus).

KOV potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně na podzim

VODA potraviny z této skupiny upřednostňovat hlavně v zimě.

Ideální strava by měla v sobě obsahovat potraviny od každého z 5 elementů, jen tak může býti pestrá a zdravá. Nejlépe je však vybírat vždy ze skupin neutrálních, event. teplých či osvěžujících, aby tak nedocházelo k narušení trávení, jako se to děje při požití jídel z extrémních skupin horkých či studených potravin.

Zdravý člověk, který si chce nadále udržet své zdraví, by se měl stravovat hlavně z jídel neutrálních a event. teplých a osvěžujících. Člověk horkého typu (horkokrevný, červený v obličeji, rychle mluvící, aktivní atd.) by si měl vybírat potraviny převážně ze skupin studených, osvěžujících a neutrálních potravin.

Člověk studeného typu (zimomřivý, bledý, pomalu mluví se slabým hlasem, pasivní atd.) by si naopak měl zvolit potraviny potraviny ze skupiny horkých, teplých a neutrálních jídel.

Dlouholeté zkušenosti starých Číňanů v oblasti stravování potvrzují, že jednoduché principy se osvědčily a jsou funkční i dnes.

Žádné tabulky ani návody vám neřeknou, co je pro vás opravdu dobré. Toto je schopno jen vaše tělo, které je úžasná laboratoř, plná nekonečných pochodů. Naučte se naslouchat sami sobě a poznáte, co opravdu potřebujete.